Çocuklarda COVID-19 Belirtileri Hakkında Bilinenler

Son zamanlarda, Kawasaki hastalığı olarak adlandırılan yeni hastalık hakkında haberleri çok duymuşsunuzdur. Pediatrik Enflamatuar Sendromu da denilen nadir bir çocukluk hastalığı Kawasaki hastalığı benzeridir.

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri Hakkında Bilinenler

Son zamanlarda, Kawasaki hastalığı olarak adlandırılan yeni hastalık hakkında haberleri çok duymuşsunuzdur.  Pediatrik  Enflamatuar Sendromu da denilen nadir bir çocukluk hastalığı Kawasaki hastalığı benzeridir. Bu yeni sendrom öncelikle ABD genelindeki çocuklarda ortaya çıkmaya başladı ve sonrasında Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlandı. COVID-19 enfeksiyonu ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Pek çok şey bu salgın ile ilgili olduğu düşünüldüğü gibi, bu sendromun da ilgili olduğu düşünülüyor. 

Çocuklara Çok Fazla Bulaşmıyor ve Belirtileri Daha Hafif

UTHealth'in McGovern Tıp Fakültesi'nde bulaşıcı hastalık uzmanı Michael Chang , “Genel olarak çocuklara çok fazla bulaşmıyor ” diyor . Bildirilen vakaların sayısından çocuklar %1-2 arasında sadece küçük bir yüzdeden oluşmaktadır ve çoğu çocuk COVID-19'lu bir aile üyesindendir. Bu gözlem birçok ülke için geçerlidir.

Genel olarak, şimdiye kadar bildiklerimiz göz önüne alındığında, çocuklara çok fazla bulaşmış gibi görünmüyor ve eğer bulaşırsa da semptomları daha hafif. Çocuklar ayrıca biraz farklı semptomlar yaşarlar. Pek çok çocuğun ana semptomu olarak ateş ve öksürüğü olmasına rağmen, bu semptomları yaşamaları yetişkinlerden daha az olasıdır . Bildirilen semptomlar arasında ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları , kusma ve ishal bulunur.

Bununla birlikte, çoğu çocuk daha hafif semptomlar yaşamasına rağmen, hala hastaneye yatmak için yeterince hasta olan küçük bir alt grup vardır. Bir dergide JAMA Pediatrics de yayınlanan, 48 çocuğun hastaneye kaldırıldığı ve çocukların yaklaşık yarısı tıbbi olarak karmaşık vakalar olarak nitelendirildi, bu da yüksek düzeyde bakım gerektirdikleri anlamına geliyor . Toplamda, 48 hastadan 40'ında obezite ve diyabetten, sıklıkla kanser tedavisi ile ilişkili olan immünosupresyona kadar değişen temel koşullar vardı. Diğer sekiz çocuğun altta yatan bilinen bir hastalığı yoktu.

Kawasaki Hastalığına benzer yeni bir inflamatuar sendrom var

Pediatrik multisistem inflamatuar sendrom hala çok nadir görülmektedir, ancak ebeveynlerinin çocuklarının hastalanması durumunda farkında olması gereken bir şeydir. Kawasaki hastalığı 10.000 Amerikalı çocuğun yaklaşık 1'inde görülürken, bu yeni sendromun tam sıklığı hala araştırılmaktadır. Şu anda, New York Eyaleti 110 olası vakayı araştırıyor. Bu sayıyı perspektife sokmak için, New York Eyaleti bugüne kadar 343.051 onaylı COVID-19 vakasını inceledi .

Pediatrik multisistem enflamatuar sendrom belirtileri 24 saatten uzun süren bir ateş, karın ağrısı, ishal veya kusma, döküntü veya cilt rengindeki değişiklikler, nefes darlığı veya uyku hali ve/veya karışıklığı içerir. Bu semptomlar, genellikle beş yaşın altındaki çok küçük çocuklarda ortaya çıkan çok nadir bir enflamatuar hastalık olan Kawasaki hastalığına benzer.

Amerikan Pediatri Akademisi ulusal bir sözcüsü ve pediatrik bir bulaşıcı hastalık uzmanı Ashlesha Kaushik , “Ebeveynlerin bu semptomların gelişimi için takipte olması gerekiyor” diyor . “Bilgi güçtür.”

Pediatrik multisistem inflamatuar sendromda, semptomların şiddeti daha fazladır, bazı çocuklar da kalp komplikasyonları geliştirir ve Kawasaki hastalığı vakalarında meydana gelmeyen şok belirtileri gösterir. Çocuğunuzun bu sendromu geliştirme olasılığı hala çok, çok düşük olarak kabul edilmesine rağmen, çocuğunuz hastalanırsa derhal hekiminize danışmanız ve yardım istemeniz önemlidir.

“Eğer çocuğunuzda hastalığı ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa, çocuk doktorunuzun görüşüne göre hareket edin” diyor Kaushik.