Coronavirus (Covid-19)

Koronavirüsler , solunum yolu hastalıklarına neden olabilecek geniş bir virüs ailesidir. Bu makalede, kendilerini nasıl gösterdikleri ve iletildikleri hakkında bilgi bulacaksınız. Ayrıca, enfekte olmaktan ve virüsü çevreleyen yaygın efsaneleri ortadan kaldırmak için nasıl ipuçları vereceğiz.

Aralık 2019'un sonunda Çin'de yeni bir koronavirüs suşu ortaya çıktı. Enfeksiyonların% 90'ı Çin'de, özellikle bir ilde tespit edildi. Bununla birlikte, virüs vakaları dünya çapında 80'den fazla ülke ve bölgede doğrulanmıştır.

Covid-19 Hakkında Bilgi

Koronavirüs enfeksiyonunun tipik semptomları arasında yüksek sıcaklık, öksürük, nefes darlığı ve nefes almada zorluk bulunur. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, panik yapmayın. Bir tıp uzmanına danışın ve koronavirüs vakaları olan veya enfekte olmuş biriyle temas etmiş olabilecek herhangi bir ülke veya bölgede bulunuyorsanız, bir eylem planı hazırlayın. Bu durumda, mutlaka virüsün olduğu anlamına gelmez, ancak her zaman emin olmak iyidir.

Ağır vakalarda, bir COVID-19 enfeksiyonu pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna (obstrüktif akciğer hastalığı), böbrek yetmezliğine veya ölüme yol açabilir.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Coronavirüs , genellikle öksürme veya hapşırma gibi enfekte olmuş bir kişiyle yakın temas yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Bilim adamları, virüsün insan vücudu dışında ne kadar süre hayatta kalabileceğini araştırmaya devam ediyor. Bununla birlikte, çok uzun süre hayatta kalmaz, yani mektuplar veya paketler gibi öğeler tehdit oluşturmaz.

Koronavirüs'ün Bulaşmasını Nasıl Önleyebilirim?

Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs de dahil olmak üzere tüm hastalık listelerinden enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacak bir dizi profilaktik tavsiye topladı .

 • Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı antiseptik bir el dezenfektanı kullanın.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı bir peçete veya bükülmüş dirsekle örtün. Bundan sonra peçeteyi atın ve ellerinizi yıkayın.
 • Virüs vücudunuza girebileceği yer olduğu için gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza elinizle dokunmamaya çalışın.
 • Öksüren, yüksek sıcaklığa sahip veya diğer solunum yolu semptomları olan insanlardan uzak durun.
 • Vahşi hayvanlar ve hayvanlarla doğrudan temastan kaçının.
 • Et ve yumurtaların iyi pişirildiğinden emin olun.
 • Yüksek sıcaklık, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Koronavirüs Hakkındaki Efsaneler

Semptomlarla ilgili viral, yanıltıcı bilgiler de dahil olmak üzere yeni enfeksiyonlar ortaya çıktığında, bulaşma ve tedavi sıklıkla dolaşıma başlar. Dünya Sağlık Örgütü yeni koronavirüs hakkında popüler mitleri çürüttü.

 • Çin'den gelen postalar tehdit oluşturmaz. Yeni koronavirüs mektuplar veya paketlerle aktarılamaz.
 • Kediler veya köpekler gibi evcil hayvanların yeni koronavirüsün vericileri olabileceğine dair bir kanıt yoktur.
 • Pnömoni aşıları yeni koronavirüse karşı koruma sağlamaz. Bilim adamlarının şu anda üzerinde çalıştığı özel bir aşıya ihtiyaç vardır.
 • Sarımsak, susam yağı, gargara veya salin burun spreyinin virüse karşı savaşmaya yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur.
 • Yeni koronavirüs antibiyotiklerle tedavi edilemez. Virüs bakteriyel bir enfeksiyona yol açtıysa ve antibiyotikler sadece buna karşı etkili olursa reçete edilebilir.
 • Şu anda bilinen bir tedavi veya profilaktik tedavi yoktur. Bilim adamları şu anda onları geliştirmek için çalışıyorlar. Bununla birlikte, her hasta bir doktora görünmelidir. Tıbbi yardım semptomları hafifletebilir ve hastalığın daha da gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Korona Virüsü, Nezle, Grip ve Alerji Arasındaki Farklar

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'i360.so' (tried: /opt/alt/php74/usr/lib64/php/modules/i360.so (/opt/alt/php74/usr/lib64/php/modules/i360.so: cannot open shared object file: No such file or directory), /opt/alt/php74/usr/lib64/php/modules/i360.so.so (/opt/alt/php74/usr/lib64/php/modules/i360.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory))

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: