Web Sitenize Backlink Kazanmanın 10 Akıllı Yolu

Sitenize bağlanan siteler anlamına gelen "Backlink" yani "Geri Bağlantı", çoğu arama motoru için en yüksek sıralama faktörüdür. Arama motoru optimizasyonu SEO dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Bir web sayfası başka bir sayfaya bağlantı vermesine backlink denir.

Web Sitenize Backlink Kazanmanın 10 Akıllı Yolu
Backlink Hakkında

Sitenize bağlanan siteler anlamına gelen "Backlink" yani "Geri Bağlantı", çoğu arama motoru için en yüksek sıralama faktörüdür. Arama motoru optimizasyonu SEO dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Bir web sayfası başka bir sayfaya bağlantı vermesine backlink denir. Google ve diğer büyük arama motorları, sitenizdeki sayfanız için gelen backlinkleri sinyal olarak değerlendirir. Daha fazla organik trafik almak da öyle.

İlgili:  Size Söyledikleri Her Şeyi Doğrulayan SEO Şirketinize Güvenin

Bu trafik, web sitenizin sahip olduğu geri bağlantıların kalitesiyle doğrudan ilişkili olduğundan, size bağlanan daha yetkili web siteleri, daha iyi sıralama ve alacağınız trafiktir. Organik Hit sağlayan nadir kaliteli firma vardır.

Ve tabii ki Google sıralamanıza göz atmak istersiniz. Web'i tararken, Google, sayfalarınızın birbirine nasıl ve hangi yollarla bağlandığını anlamak için özellikle web sitenizin geri bağlantılarını yani backlink arar. Kesinlikle yüzlerce sıralama faktörü vardır. Ancak geri bağlantılar, SEO için en önemli ölçütü temsil eder.

Şimdi, söylemeye gerek yok, kaliteli geri bağlantılar elde etmek zor, ama kolay yöntemleri de var. Aslında, yetkili web sitelerinin çevrimiçi işinize bağlanmasını sağlamak için geri bağlantı oluşturmanın veya kazanmanın akıllı yolları vardır. İşte bunlardan en önemli on tanesi:

1. Kırık bağlantı (broken-link) kurma yöntemi.

Kırık bağlantı kurma yöntemini seviyorum çünkü tek yönlü geri bağlantılar oluşturmak için mükemmel çalışıyor. Teknik, web sitesindeki bozuk bağlantıları bildirmek için bir web yöneticisi ile iletişime geçmeyi içerir. Aynı zamanda, bu bağlantının yerini alması için başka web siteleri önerirsiniz. Ve burada tabii ki kendi web sitenizden bahsediyoruz. Bozuk bağlantıları bildirerek web yöneticisine bir iyilik yaptığınız için, web sitenize geri dönme şansı yüksektir.

Bu nedenle, kırık bağlantı yöntemini kullanmak için, önce işinizle alakalı kaynak sayfaları olan web sitelerini bulun. Google'da şu arama sorgularını kullanarak bunları bulun:

 • anahtar kelimeniz + bağlantılarınız
 • anahtar kelimeleriniz + kaynaklarınız
 • anahtar sözcükleri: inurl:linkler

Örneğin, ebeveynlik web sitem varsa, ebeveynlik + bağlantılarını arayacağım.
Bu sayfalardaki bozuk bağlantıları kolayca bulmak için Check my Links adlı Google Chrome eklentisini indirip yükleyin . Bu eklentiyi kullanarak, bu sayfadaki tüm 404 bağlantılarını hızlı bir şekilde keşfettim:

Şimdi, o web yöneticisine geri dönelim: Ulaşırken arkadaşça davranın ve kendinizi tanıtın. Bu kişiye artık mevcut olmayan bazı kaynaklara bağlantı verdiğini söyleyin. Kolayca bulunabilmeleri için her zaman kopuk bağlantıların tam konumunu sağlayın. Kendi web siteniz de dahil olmak üzere, bu bağlantıların yerini alacak bazı alternatifler verin. Geri bağlantı almak için açgözlü davranmayn, yardımcı olmaya çalışın. Genellikle bu yöntem işe yarayacaktır, ancak web yöneticisinin size geri bağlantı vermeyi reddettiği durumlar da olacaktır.

2. Size Backlink Sağlayan Sitelere Yorum Yapın, Blog Yazın

Bazı siteler vardır ve ürün ve blog konularında yaptığınız yorumlar sayesinde, belirtmiş olduğunuz web sitenize backlink sağlarlar. Bu konuda en başarılı sitelerden biri Alexa Değeri Global 347.000 TR Değeri 7.000 olan ve yorumlarda sitenize backlink sağlayan site için tıklayın.

Misafir blog yazmak, yeni kitlelere ulaşmanın en etkili yoludur. Diğer popüler web sitelerinde makaleler yayınlayarak, içeriğinizi yeni okuyucuların önüne çıkaracak ve daha fazla görünme kazanacaksınız. Bazen bu sadece geri bağlantıyla ilgili değil, çevrimiçi itibarınızı veya sosyal medya takipçilerinizi artırmakla ilgilidir. 

Konuk blogları, ilişkilerinizi geliştirmenize ve hedef kitlenizi genişletmenize yardımcı olur. Konuk gönderme konusunda şüpheleriniz varsa, Google'ın bile Google Analytics blogunda konuk katkıda bulunanları kabul ettiğini düşünün. 

Konuk makaleleri kabul eden web sitelerini bulmanın çok sayıda yolu vardır. İşte üç tane:

Konuk katkıda bulunanları kabul eden blogları bulmak için Google arama sorgularını kullanın:

 • anahtar kelimeniz + inurl: bize yazın
 • anahtar kelimeniz + misafir gönderileri
 • anahtar kelimeniz + inurl: misafir-sonrası-yönergeleri
 • anahtar kelimeniz + katkıda bulunan olun
 • anahtar kelimeniz + blog yazarlarınız aranıyor
 • anahtar kelimeniz + bir makale gönderin
 • anahtar kelimeniz + yazmak istiyorum
 • anahtar kelimeniz + katkı
 • anahtar kelimeniz + yazar olun
 • anahtar kelimeniz + konuk gönderiniz
 • anahtar kelimeniz + artık konuk gönderilerini kabul ediyor

Düzenli olarak konuk gönderileri yayınlayan siteler bulun (bu konuda sitemizlede çalışabilirsiniz) ve geçmişte sahip oldukları web sitelerine katkıda bulunmaya çalışın.

Serbest yazar Kristi Hines'in bir profilini ele alalım. Google Plus profilinden "Hakkında" yı tıklayın, ardından makalelerle katkıda bulunduğu tüm web sitelerinin bir listesini görebileceğiniz katkıda bulunan bölümüne gidin.

3. İnfografikler aracılığıyla geri bağlantılar

İnfografikler, web sitenize trafik çekmek ve değerli geri bağlantılar elde etmek için en popüler yöntemlerden biridir. Aynı zamanda harikalar çünkü anlaşılması ve paylaşılması kolay. Görsel verileri herkes sever, değil mi? Bu nedenle infografiklere olan talep önemli ölçüde arttı. Mashable gibi etkili çevrimiçi yayınların  İnternet'in her yerinden sayısız infografik yayınladığını düşünün  .

Şimdi, infografiklerinizi dikkatlice seçin: Her biri izleyicileriniz için benzersiz ve ilginç bir hikaye içermelidir. Seçiminizi yapmak için, şu anda trend olan konuları takip edin ve insanların ne aradığını görün, ardından istatistiksel verileri kullanarak infografiğinizi oluşturun.

Başlamak için içerik için araştırma yapın ve veri toplayın. Ardından içeriğinizi görsel hale getirecek birini bulun.

Bir infografik oluşturmanın pahalı olduğu konusunda bir yanlış anlama var; bu her zaman böyle değildir.İnfografik başına 10 geri bağlantı kazanabileceğinizi varsayarsak, bağlantı başına 15-50 TL ödersiniz. Beş geri bağlantı için fiyat, bağlantı başına 30-70 TL  olacaktır. Bu, web yöneticisi denetimiyle kazanılan geri bağlantılar için çok ucuz. Ve infografiğiniz viral hale gelirse. daha da çok kazanırsın.

İyi portföylere sahip tasarımcıları bulmak için Dribble'ı kullanmayı deneyin. Yılda sadece 20 $ karşılığında hesabınızı PRO statüsüne yükselterek onlarla doğrudan iletişime geçin. Ardından arama filtresini kullanın ve "bilgi grafikleri" yazın. Beğendiğiniz birini bulduktan sonra, "Beni İşe Al" seçeneğine tıklayın ve ihtiyaçlarınızı detaylandıran ve fiyat talep eden bir mesaj gönderin. Fiverr , ucuz infografikler oluşturmak isteyen harika tasarımcılar bulabileceğiniz başka bir yerdir.

Ardından, infografik hazır olduğunda, başkalarının paylaşmasını kolaylaştırmanız gerekir. Bunu yapmak için, Siege Media generator kullanarak kendi yerleştirme kodunuzu oluşturun .

Her şey yerine oturduğunda ve infografiğiniz web sitenizde parladığında, onu dağıtmanın zamanı geldi. Sizinkini gönderebileceğiniz çok sayıda infografik dizini vardır. Örneğin, infografiğinizi gönderebileceğiniz 100'den fazla yerin bulunduğu bir liste .

Son olarak, daha önce benzer infografiklerle bağlantı kurmuş veya sosyal medyada paylaşmış kişilere e-posta yoluyla ulaşın. İnfografiğiniz hakkında geri bildirim isteyin, ancak asla doğrudan bir bağlantı istemeyin. İnfografiğinizden hoşlanırlarsa ne yapacaklarını bilirler.

Diğer seçenekleri keşfetmek için sosyal medyayı kullanın.

Twitter'da "konuk gönderisi", "konuk makale" veya "konuk yazar" araması yapın. Süreci otomatikleştirmek için, izlemek istediğiniz anahtar kelimeler için uyarılar ayarlamak üzere Topsy'yi kullanın.

Bir misafir makalesi yayınlarken, her zaman sosyal medya profillerinize bağlantı verdiğinizden emin olun. Birisi gönderinizden hoşlanırsa, gelecekteki benzer makaleler için sizi kolayca takip edebilir.

4. Rakiplerinizi İnceleyin.

Daha fazla organik trafik alma konusunda ciddiyseniz, ana rakiplerinizin çevrimiçi pazarlama stratejilerini takip etmek zorunludur. Yapmalisin sosyal medyada rakiplerinizin casusluk  ve bunların bağlantı kurma veya teknikleri kazanç, hem de içerik pazarlama yöntemleri için bakmak. İşte bazı ipuçları:

Rakipler web sitelerinde yeni içerik yayınlarken uyarılar için kendinizi ayarlayın. 

E-posta haber bültenlerine abone olun veya sosyal medyada takip edin. Yeni içeriklerine çabuk erişmek için bir başka akıllı yoldur. Google uyarı oluşturmak : anahtar kelime “site için yourcompetitor.com sitesi: Yani anahtar kelimeyi kullanarak bir Google uyarı ayarlayabilirsiniz, benim rakibim TechCrunch ise, Örneğin." Techcrunch. com.tr

5. Dahili Bağlantılar Oluşturun.

Dahili bağlantılar, başarılı bir blog çalıştırmak için önemli bir faktördür. Bağlantı metinlerinizi kullanabilirsiniz. İyi bir dahili bağlantı yapısı ile, kullanıcıların web sitenizde kolayca gezinmesine ve genel kullanıcı deneyimini artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle Wordpress kullanıyorsanız, blogunuzda otomatik olarak dahili bağlantılar oluşturabilen araçlar vardır, ancak bunu manuel olarak yapmalısınız. Microsoft'tan Matt Cutts, web yöneticilerinin hem kullanılabilirlik hem de SEO için sayfa başına dahili bağlantı sayısını 100'ün altında tutmasını önerdi.

6. İçeriğinizi Tanıtın.

Nasıl doğru şekilde tanıtacağınızı bilmediğiniz sürece harika içerik size geri bağlantı sağlamaz. En iyi makalelerinizi tanıtmak için dünyaya çıkmanız ve e-posta yoluyla ulaşmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi stratejilerinden biri, haftalık veya aylık toplantılar yapan blog yazarları veya web siteleri ile iletişim kurmaktır. Yine, Google'ı kullanabilir ve "anahtar kelime + özet" gibi sorguları arayabilirsiniz. Yalnızca geçen hafta veya aya ait sonuçları görmek için seçtiğinizden emin olun.

Ardından web yöneticileriyle iletişime geçin ve onlara web sitenizi hızlı bir şekilde tanıtın. Mesajınızla birlikte en iyi öğreticilerinizden veya rehberlerinizden birine bir bağlantı gönderin. Kaynağınızı yararlı bulurlarsa, gelecek haftalık toplantılarında size geri dönebilirler.Bu blogcular sürekli olarak harika içerikler ararlar , bu nedenle kesinlikle sizden haber almak isterler.

Diğer tekniklerde olduğu gibi, herhangi bir web yöneticisiyle ilişkinizi doğrudan bir bağlantı isteyerek kötüye kullanmadığınızdan emin olun.

7. Görüşler yazın.

Kaliteli geri dönüşler elde etmenin kolay bir yolu, kullandığınız web siteleri için referanslar yazmaktır. Yalnızca birkaç dakikanızı harcarsınız ve yetkili bir web sitesinin ana sayfasından bir bağlantı kazanabilirsiniz. Bu ürünün müşterisi olduğunuz sürece, bir referans karşılığında bir bağlantı alma olasılığınız yüksek.

Şu anda kullanmakta olduğunuz tüm araçları listeleyin ve referansınızın istenen bir web sitesinde yer alma olasılığını tartışmak için iletişime geçin.

8. Gazetecilerle ve önemli blog yazarlarıyla iletişime geçin.

Web sitenize bağlantılar almak için, işletmeniz hakkında bilgi vermelisiniz. Bunu yapmanın gazetecilere ve tasarımcılara e-posta yoluyla ulaşmanın daha iyi bir yolu var mı? Birinin e-posta adresini bulmak zor olabilir, ancak cesaretinizin kırılması için hiçbir neden yoktur. Herhangi birinin e-posta adresini şu şekilde bulabilirsiniz:

 • Yayınlardaki ve web sitelerindeki e-posta adreslerinin yüzde 90'ından fazlası şu şekilde biçimlendirilmiştir: john @ website.com  veya sjohn @ website.com veya smith.john@website.com . Bu nedenle, satış konuşmanızı doğrudan bu e-postalara göndermeyi deneyin.
 • Yukarıdaki formatlar işe yaramazsa, Voilanorbert , Thrust.io veya Emailfinder.io gibi araçları kullanın . İletişim kurmaya çalıştığınız kişinin adını ve çalıştığı web sitesini girin.

 • Alternatif olarak, mesajınızı Google Plus veya Linkedin ile sosyal medyayı kullanarak gönderebilirsiniz.

Ayrıca, her adımın kısa ve isabetli olması gerektiğini de göz önünde bulundurun. Kimsenin yabancılardan gelen uzun ve sıkıcı e-postalara vakti yok.

9. Bağış Yapın.

Evet, kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yaparak geri bağlantı kazanabilirsiniz. Bu yöntem hızlı ve kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, bağışları kabul eden ve bağış yapan sitelere geri bağlanan web siteleri bulmak. Yapmak istediğiniz bağış miktarını göndermeniz ve web sitenizin URL'sini yazmanız yeterlidir.

Bu web sitelerini bulmak Google'da bazı aramaları gerektirir. Bunlar, genellikle iyi sonuçlar veren bazı sorgulardır:

 • katkıda bulunanlar sayfası + bağış + anahtar kelimeniz
 • bağış + katkıda bulunanlar + anahtar kelimeniz
 • katkıda bulunanlar sayfası + anahtar kelimeniz

10. Röportaj Yapın.

Çevrimiçi görüşmeler şu anda çok popüler ve web sitenize geri dönüşler kazanmanın harika ve kolay bir yolu. İşinizde otorite olduğunuzda, çok sayıda röportaj daveti alacaksınız, ancak o zamana kadar başlamak için ilk adımı atmanız gerekiyor. Röportajlar düzenleyen web sitelerini arayın ve onlara katılmak istediğinizi ve hangi bilgilere katkıda bulunabileceğinizi söyleyin.

Sonuç

Kaliteli geri bağlantılar kazanmak bazen zor olabilir, ancak doğru kaynakları ve yöntemleri kullanarak bağlantı kurma fırsatlarını kolayca bulabilirsiniz. Son olarak, geri bağlantılarınızı korumanın onları oluşturmak kadar önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, Monitor Backlinks , Ahrefs veya Majestic gibi araçları kullanarak web sitenizin aldığı geri bağlantıları takip edin .

İlgili:  SEO'da Backlink Nedir ve Sitenize Avantajları Nelerdir

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/